Telefon komórkowy jest popularnym sposobem komunikowania się
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jaki jest najbardziej popularny gadżet elektroniczny na świecie. Oczywiście chodzi bowiem o telefon komórkowy. To małe pudełeczko, służące do kontaktów z praktycznie całym globem, zaskarbiło sobie sympatię i wręcz uwielbienie u setek milionów ludzi. Nie da się ukryć, że mimo bardzo skromnych początków, sukces został osiągnięty bardzo szybko.
O telefonie komórkowym naukowcy myśleli już w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Pierwszy, 40-kilogramowy prototyp powstał w roku 1956 w zakładach firmy Ericsson. O wiele mniejsze urządzenie w 1973 roku stworzyła Motorola. Jej komórka miała rozmiar przeciętnej cegły. Kolejną przełomową datą był rok 1992. Wtedy właśnie wysłano pierwszego na świecie smsa. Od tego momentu rozwój telefonów komórkowych stał się niezwykle dynamiczny i bardzo szybko postępował do przodu.
Może ciężko się tego spodziewać, ale telefonia komórkowa w Polsce ma już niemalże osiemnaści lat. Wszystko zaczęło się 18 czerwca roku 1992. Wtedy powstał pierwszy na rynku polskim operator o nazwie Centertel. Początkowo proponował on swoim klientom absurdalnej wielkości telefony. Te w najlepszym wypadku rozmiarem i wagą przypominały cegłę. Centertel początkowo miał niezwykłą swobodę działania. Przez cztery lata był bowiem monopolistą. Dopiero w roku 1996 pojawili się konkurenci, czyli Era i Plus. Jako że obydwoje dysponowali już siecią drugiej generacji, pierwszy operator musiał nadrobić zaległości.
Występowanie na rynku trzech operatorów po niedługim czasie wymusiło potrzebę konkurowania. Każda z sieci starała się przedstawić jak najlepszą ofertę tak, aby przyszła do nich duża liczba osób. Polem do uatrakcyjniania usług stały się nie tylko ceny połączeń, czy smsów, ale także i proponowane telefony komórkowe. Ich oferta na przestrzeni lat stawała się zatem bardzo szeroka i różnorodna. Aby jeszcze bardziej zwiększyć klientom możliwość korzystania z tej technologii komunikacji, operatorzy wprowadzili pojęcie umowy długofalowej oraz tzw. telefon za złotówkę.