Samochody osobowe wykorzystujemy głównie, aby dojechać do pracy

Samochody osobowe służą ludziom do różnych celów. Zdecydowana większość z nas używa ich, by dojechać do pracy. W niektórych zawodach (np. przedstawiciel handlowy) samochody osobowe są podstawowym narzędziem pracy. Jej wykonywanie bez auta byłoby bardzo utrudnione, praktycznie niemożliwe.

Czy ktoś potrafi sobie wyobrazić menedżera jeżdżącego na spotkania komunikacją zbiorową? W obrębie miasta podróżowanie tramwajem, autobusem jeszcze jest wykonalne. Ale co zrobić, gdy trzeba objechać choćby bliższą okolicę w promieniu 50-60 km? Wynajęcie taksówki byłoby nieekonomiczne. Przemieszczania się przy pomocy komunikacji zbiorowej - niepraktyczne. Samochód używany jest więc non stop.

Do zawodów, które w ogóle nie mogłyby istnieć bez samochodu, należy taksówkarz. Ewentualnie przewożenie ludzi jest możliwe na rikszach, lecz podróżowanie takim pojazdem w zimie albo w deszczu i ostrym wietrze byłoby bardzo niekomfortowe.

Lecz motoryzacja nie składa się jedynie z osobówek. Istnieją także samochody dostawcze, bezwzględne wyposażenie logistyczne. Zaopatrzenie sklepów spożywczych, przemysłowych, biur odbywa się właśnie przy pomocy aut dostawczych. Mogą one pomieścić przeważnie od kilkuset kilogramów do 3,5 tony. Choć są również większe pojazdy dowożące towary do magazynów, sklepów, punktów zaopatrzeniowych.